Можем да подберем правилните думи
Снимка: Guliver / Getty
Родителите на деца в предучилищна възраст знаят колко е трудно да постигнат съгласие, особено когато хлапетата са уморени или сърдити. Пробвали са всичко: повтаряне на едно и също нещо сто пъти, убеждаване, изнудване, викове. Може в дадения момент те може да постигнат целта си, но в дългосрочен план тези методи са неефективни: Детето бързо ще свикне с твърде бурните им реакции и в крайна сметка ще спре да ги чува.
Най-добре е да пробвате с диалог - не да му заповядвате, а да му задавате правилните въпроси, да го накарате да прояви въображение.
Събрахме няколко типични ситуации (и нашите родителски реакции към тях) и предлагаме алтернативи.
Ситуация 1: детето тича твърде бързо на детската площадка, страхувате се да не изскочи на улицата, притеснявате се за безопасността му.
Вместо „Внимавай, спри, не тичай!“, задайте въпрос: „Когато сме на улицата, какво трябва да помниш?“ - или кажете: „Моля те, движи се като костенурка, когато вървиш близо до улицата.“
Децата често игнорират молбите ни, когато им казваме едно и също нещо сто пъти. „По-внимателно“, „гледай си в краката“, „пази се“ - детето пренебрегва всичко това, тъй като много пъти е чувало инструкциите.
Изненадайте го.
Превключете на неговата вълна: поканете го да ви разкаже за безопасността при разходката и да опише всичко възможно най-точно. Но творчески формулирайте молбата си (както в примера с костенурката).
Ситуация 2: детето говори толкова силно, че главата ви ще се взриви
Вместо „Спри да крещиш, затвори си устата“, се опитайте да кажете възможно най-нежно, почти шепнешком: „Харесва ми как пееш / крещиш. Но ако искаш да продължиш, трябва да излезеш навън. "
Всички деца са различни. Някои естествено са много по-темпераментни от други. Ако им е трудно да говорят тихо, обяснете къде могат да упражняват силата на гласа.
Не забравяйте да говорите шепнешком и ще бъдете изненадани как нежният глас, контактът очи в очи ще привлече като с магия вниманието на детето.
Ситуация 3: трябва да убедите детето да си прибере играчките / да си тръгнете от детската площадка
Вместо: „Е, колко пъти да ти казвам. Вече го повторих три пъти ... " кажете: "Искаш ли да го направиш сам или да ти помогна? "
Повечето деца реагират положително, когато им се даде избор. Когато то има избор, капризите и съпротивата са по-малко.
Затова, когато то трудно се съгласява с вашите изисквания, винаги му предлагайте няколко възможности.
Преди да излезете от дома кажете: „Време е да тръгваме. Сам ли ще се обуеш или аз да ти помогна? "
Когато е време да се прибирате предложете: „Прибираме се у дома. Искаш ли да тръгваме сега или след 10 минути?“
Ситуация 4: ужасно закъснявате, а детето се помайва
Вместо: „Побързай“ или „Пак ще закъснеем заради теб“ кажете: „Представи си, че сме ягуари, трябва да действаме бързо!“, „Нека се преструваме, че сме на конна надпревара. Да видим колко бързи можем да бъдем!“
Не прекалявайте с този трик. Той може да ви е от полза, когато спешно трябва да излезете от къщи, а детето се забавлява с нещо друго.
Снимка: Guliver / Getty
Ситуация 5: детето моли да купите играчка, а вие не сте склонни
Вместо „Без играчки“, „Не можем да си го позволим“, „Нямам пари“, „Много е скъпо“, кажете: „Нека добавим тази играчка в списъка за рождения ти ден?“
Вместо да създавате усещане, че нямате пари, първо – помислете какви покупки и колко можете да си позволите.
Второ - предлагайте на детето няколко варианта как може да получи желаната дреболия: да спестявате заедно, да отворите касичката, да добавите желанието му към списъка с желания за рожден ден.
Ситуация 6: детето хленчи нон-стоп и не спира
Вместо „Спри да хленчиш“, „Кога ще млъкнеш!“ - кажете: „Хайде да си поемем дълбоко въздух. А сега ми кажи какво искаш. "
Важно е да кажете възможно най-спокойно и ясно какво искате от детето. Може да го прегърнете, заедно дишайте, докато то се успокои.
Ситуация 7: детето в тролея рита седалката пред себе си, провира си ръката ...
Вместо „Спри да правиш това...“ „Не е прилично“, „Ако не спреш веднага, тогава ...“ кажете: „Нека първо да …"
Децата реагират много по-добре, когато не говорим със забрани. Кажете им какво искате, вместо да затрупвате съзнанието им с това, което не искате.
Мона Василева
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари